دیزل ژنراتور یا همان مولد نیرو(دیزلی) که به زبان انگلیسی اصطلاحا Diesel Generator خوانده میشود از دو بخش ژنراتور و دیزل ژنراتور تشکیل شده است و دارای بخشهای مختلفی می باشد که شامل (شاسی ، اطاقک برای کاهش صدا ، کنترل پنل ، مولد گرما ، استارت اتوماتیک و قطع کننده اضطراری می باشد).

اصولا از دیزل ژنراتور برای مراکزی که نیاز به برق اضطراری دارند استفاده میشود ، مانند بیمارستانها ، سازمانها ، ادارات ، هتل ها ، برج های مسکونی و اداری.
معمولا برای مصارف مسکونی و فروشگاهها و ادارات کوچک از موتور ژنراتورهایی که بین ۱ تا ۳۰ کیلوولت آمپر  (KVA) برای تولید برق اضطراری استفاده میشود و برای مجموعه های اداری بزرگتر و کارخانه ها که نیاز به توان بالاتری دارند از از دیزل ژنراتورهایی تا توان ۲۰۰۰ کاوآ استفاده نمود.

یکی از موارد مهم در استفاده از دیزل ژنراتور بهره گیری از کانوپی و یا همان اطاقک های ایزوله ای است که هم برای حمل و نقل مناسب می باشد و هم برای نگهداری دیزل ژنراتور و هم برای کاهش آلودگی صوتی دیزل ژنراتور مفید است.

معمولا برای ظرفیت های بالاتر مانند ۵ مگاوات از چند ژنراتور استفاده میشود و در محل مونتاژ و راه اندازی می شوند.لازم به ذکر است که بسیاری از وسایل نقلیه بزرگ مانند قطارها ، کشتی ها برای تامین برق خود ضرورت به استفاده از دیزل ژنراتور دارند.

فروش دیزل ژنراتور :

یکی از وظایف تیم پشتیبانی شرکت برق افشان سپاهان بررسی دقیق ، نیازسنجی و مشاوره کامل کارفرما بوده تا با در نظر داشتن سایز دیزل ژنراتور بهترین پیشنهاد را برای مجموعه مورد نظر ارائه دهند برای ممانعت از کم شدن بار و یا کمبود توان مصرفی دیزل ژنراتور.