دستگاه های دیزل ژنراتور در چه مکانهایی مورد استفاده قرار می گیرند؟

شرایط کارکرد دستگاه های دیزل ژنراتور به صورت متفاوت می باشند که در این بخش به 2 مورد از آن اشاره می گردد.
1- مکانهایی که مجهز به برق Main نمی باشند :
در این مکانها که دسترسی به برق شبکه امکان پذیر نمی باشد و یا هزینه تامین برق شهر بالا می باشد و استفاده از آن مقرون به صرفه نمی باشد از دستگاه های دیزل ژنراتور به صورت کارکرد پیوسته استفاده می کنند. این شرایط شامل پروژه های ساختمان سازی ، پروژه های خطوط انتقال لوله ، پروژه های مرتبط به معادن ، پروژه های عمرانی و ... می باشد.

ممکن است هزینه اولیه خرید یک دستگاه دیزل ژنراتور بر مبنای توان خروجی دستگاه و مطابق با کیفیت آن بالا باشد ولی در واقع خرید دستگاه دیزل ژنراتور در این شرایط یک نوع سرمایه گذاری بلند مدت است که در هزینه های برق مصرفی صرفه جویی می شود.

در شرایطی که برق شبکه وجود ندارد و برق دیزل ژنراتور می بایست در پروژه به صورت 24 ساعته در مدار وجود داشته باشد استفاده از 2 دستگاه دیزل ژنراتور مشابه توصیه می گردد. در این شرایط دستگاه ها به صورت نوبتی هر کدام به میزان 10 الی 12 ساعت کار می کند. ( در شرایط کارکرد پیوسته و یا کارکرد دائم دیزل ژنراتور استفاده از مکمل سوخت بیو پرو دیزل در گازوئیل مصرفی اکیداً توصیه می گردد )

2- مکانهایی که مجهز به برق شهر می باشند ولی وجود جریان برق امری حیاطی برای آن مجموعه یا ارگان می باشد که در صورت عدم وجود برق Backup خسارات جبران ناپذیری به آن مجموعه وارد می گردد :
در این مکانها وجود جریان برق در شبکه امری حیاطی به شمار می آید لذا استفاده از دستگاه دیزل ژنراتور با شرایط کارکرد اضطراری امری مهم و حیاطی تلقی می گردد. این شرایط شامل حال بیمارستانها ، هتل ها ، بانک ها و مراکز داده ، ساختمان ها و مراکز دولتی ، دانشگاه ها ، مراکز صنعتی و ... می باشند.

در این شرایط دستگاه دیزل ژنراتور عملکرد اضطراری دارد ، طوری که دستگاه به صورت Standby به محض خاموشی و قطع برق شهر ، روشن می شود و حداکثر ظرف مدت زمان 10 ثانیه برق را از طریق منبع دیزل ژنراتور وارد مدار می کند.

استارت اتوماتیک دستگاه توسط تابلو کنترل تمام اتوماتیک Automatic Transfer Switch انجام می گیرد که این عملکرد به صورت معکوس نیز می باشد به این معنا که در صورت وصل مجدد برق شهر ، تابلو به صورت خودکار دیزل ژنراتور را خاموش می کند و برق شهر جایگزین برق دیزل ژنراتور می نماید.